KHAPRA BEETLE

Avustralya’ya İhracatta Khapra Böceği Uygulaması

Khapra böceği, Avustralya’da bulunmayan, oldukça istilacı bir böcek türüdür.

Avustralya gıda bakanlığının belirlemiş olduğu nomlar dahilinde khapra fümigasyon uygulamlarını sertifikalı olarak yapmakta ve online olarak Avustralya sistemine girişini yapmaktayız.

 Avustralya’nın birincil üretimi, biyogüvenliği ve çevresi için büyük bir tehdit oluşturuyor. 

Khapra böceği tahıl, kuru meyve, pirinç ve fındık zararlısıdır; ancak, otostopçu olarak çok çeşitli kargolarda kaçak olarak gidebilir.

 Buzdolapları, mama sandalyeleri için ambalajlar ve plastik boncuklar da dahil olmak üzere bir dizi üründe istilalar tespit edilmektedir.

Son zamanlarda, Asya,Avrupa, Türkiye’den ihraç edilen ürünlerde Avustralya limanlarında khapra beetle tespiti olmuştur. 

Khapra böceği veya diğer otostopçu haşere saldırılarını önlemek için tüm ithalatçıların konteyner ilaçlaması konusunu ihmal ettirmemesi gerekir.

İhracatçıların yapması gerekenler.

Avustralya’da khapra böceği bulunmaz. 

Bu, tarım sektörümüz için iki ana nedenden dolayı önemlidir:

 1. Khapra böceğinden kurtulma, Avustralya’yı diğer khapra böceği olmayan ülkelere tercih edilen bir ihracatçı yapar.
 2. Khapra böceği serbest durumumuz, uluslararası pazarlara erişimi sürdürmenin ayrılmaz bir parçasıdır.
 3.  İlk on tahıl pazarımızdan yedisi, khapra böceğinden kurtulduğunu bildiriyor. 
 4. Khapra böceği yurt içinde yerleşik hale geldiyse, bu pazarlara erişim kaybedilebilir veya kısıtlanabilir.

Avustralya tarımında riski en aza indirmek.

Avustralya Hükümeti, khapra böceğinin Avustralya’ya girmesi riskini en aza indirmek için acil önlemler alıyor. Acil eylemler aşamalı olarak uygulanmaktadır ve bitkisel ürünler ve deniz konteynerleri için ithalat koşullarında değişikliklere neden olacaktır. Bu eylemler şunları içerir:

 • Avustralya’nın kırsal bir tahıl yetiştirme bölgesinde açılacak olan bir khapra böceği hedef risk ülkesinde paketlenmiş deniz konteynerlerinin açık denizde işlenmesi.
 • Khapra böceği hedef riski olan ülkelerde yüksek riskli bitki ürünleriyle dolu deniz konteynerlerinin açık denizde işlenmesi.
 • Khapra böceği hedef riski olan bir ülkeden ihraç edilen yüksek riskli bitki ürünlerinin denizde arıtılması.
 • Refakatsiz kişisel eşyalar ve düşük değerli navlun kapsamında yüksek riskli bitki ürünlerinin ithalatının yasaklanması.
 • Uluslararası yolcular veya posta gönderileri aracılığıyla refakatçi bagajda bulunan yüksek riskli bitki ürünlerinin ithalatının yasaklanması.

Bugüne kadar, Avustralya’nın biyogüvenlik sistemi, haşerenin yurt içinde yerleşmesini başarıyla engelledi.  

Avustralya’dan ihracat yaparken veya Avustralya’ya ithalat yaparken, khapra böceği ile kontaminasyon riskini en aza indirmek için süreçleri olan nakliye şirketlerini kullanmak esastır. Şunlar önemlidir:

 • Hem kaplarda hem de depolama alanlarında ve kaplarda malları paketlerken temizliği koruyun.
 • Daha yüksek dereceli kaplar kullanın. Örneğin, haşerelerin barınma riskini azaltmak için döşeme tahtalarında çatlak olmayan kaplar.
 • Nakliye konteynırları yüksek riskli ülkelerden geliyorsa veya yüksek riskli ürünler içeriyorsa ekstra önlemler alın . Örneğin, kargoyu limanda kontrol etmek veya yüklemeden önce nakliye konteynerini kontrol etmek.